Breaking News
 |  | 

Remonty i budowa

Budowa regału krok po kroku

img-responsive

Płyta OSB może posłużyć jako materiał do budowy regału. Jest to bardzo popularny i łatwy w obróbce surowiec, z którego wyczarujesz nawet najbardziej finezyjne konstrukcje. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega budowa regału krok po kroku, jaki materiał wybrać i o czym pamiętać podczas montażu elementów z płyty OSB.

Krok 1: określ wymiary mebla i zamów płytę OSB

Chcesz mieć regał industrialny w swojej pracowni? A może planujesz budowę systemu otwartych półek z płyty OSB w garażu bądź warsztacie? Zanim przystąpisz do realizacji swojego projektu, narysuj prosty schemat mebla i ustal, jaka ma być jego wysokość, szerokość oraz głębokość. Następnie zamów odpowiednią płytę OSB, jedno- lub kilkuwarstwową, w zależności od potrzeb (grube, wielowarstwowe i impregnowane płyty będą odpowiednie do garaży i warsztatów).

Gotowe, wycięte płyty OSB zamówisz w sklepach internetowych lub u stolarza i jedyne, co pozostanie ci do zrobienia, to połączenie wszystkich elementów w estetyczną całość. Koniecznie przygotuj też gwoździe, wkręty, narzędzia ręczne (młotek, szczypce) i elektronarzędzia: wkrętarkę, szlifierkę. Do montażu półek przydadzą się też drewniane kołki lub stalowe bolce.

Montaż regału z płyty OSB krok po kroku

Prostej konstrukcji regał z płyty OSB stworzysz samodzielnie w kilku krokach. Pierwsze, co powinieneś zrobić, to wykonanie korpusu mebla. Połącz za pomocą wkrętów ściany zewnętrzne, górną część regału oraz plecy mebla w jedną, zwartą bryłę (nie zapomnij kontrolować na bieżąco, czy pomiędzy kolejnymi elementami pozostał kąt prosty).

Jeśli regał jest masywny i wysoki, możesz dodatkowo wykorzystać kątowniki w celu stabilizacji ścianek. Kolejny krok to montaż półek. Półki z płyty OSB powinny być docięte równo, na wymiar i osadzone na bocznych bolcach (stosuj po 2 bolce z każdej strony). Gdy całość jest już gotowa, przenieś regał w miejsce docelowe i skontroluj jego ustawienie. Płytę OSB możesz też polakierować lub pomalować, jeśli chcesz uzyskać nietuzinkowy efekt wizualny.

budowa-regalu-krok-po-kroku

ABOUT THE AUTHOR